.
"Magyarország az Európai Unió egyik legszegényebb országa. Évről évre egyre több magyart veszélyeztet a szegénység és a kirekesztés, és már 3,3 millióan nyomorognak.
...
Egy év alatt 100 ezerrel nő Magyarországon a szegények száma. Minden harmadik magyar szegénységben él, ez 3,3 millió embert jelent. Egy átlag magyar naponta 522 forintnál is kevesebbet költ. Ennyibe kerül egy kilogramm kenyér és egy liter tej.
...
Magyarország az EU 27 országa közül a 25-dik legszegényebb. Jelenleg 400 ezerre tehető azoknak a száma, akik semmilyen ellátásban nem részesülnek, nincs semmilyen jövedelmük. A szegények helyzete rosszabb, mint 20 évvel ezelőtt, mondja Ferge Zsuzsa szociológus. A Magyar Szegénységellenes hálózat tiszteletbeli tagja szerint nem kell ahhoz ma cigánynak lenni, hogy valaki nyomorban éljen. Ám a társadalmi alapjövedelem idegen a magyar politika számára, és a részletesen kidolgozott anyagot még a baloldali pártok sem voltak hajlandók elfogadni. Ferge Zsuzsa szerint a társadalmi alapjövedelem bevezetése nem okoz feszültséget, ugyan is nem kell kiválasztani, hogy ki kaphatja, ez mindenkinek járna, ha élete gödörbe kerül.
...
A KSH adatai szerint Magyarországon 1,1 millióan élnek mélyszegénységben. Tibori Tímea, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének senior kutatója szerint a hátrányos helyzetű családok mindössze néhány tízezer forintból gazdálkodnak havonta, és általában minden bevételüket alapvető szükségleteik fedezésére, a gyerekek nevelésére fordítják. Komoly nehézséget jelent számukra az élelem, a ruházat, és a megfelelő lakhatási feltételek biztosítása a gyermekeiknek. A szegénységben élő gyerekeknek az iskola nem csupán a tanulás helyszínét jelenti, hanem egy olyan helyet, ahol fedél van a fejük felett, ahol meleg van, ahol főtt ételt kapnak, és ahol a tanulás befejezése után lehetőség nyílik a közös programokon. A mélyszegénységben élő gyerekek olyan hátránnyal indulnak az életben, amit valószínűleg soha nem fognak tudni leküzdeni. Az iskolai kimaradások, lemorzsolódás, rossz tanulmányi eredmények miatt borítékolni lehet számukra a munkanélküli létet – mondja Tibori Tímea."
( link )