.
Azt írja a Guruló Hordó blogban Pogonyi Csaba (link), hogy "a férfiak között (a születéskor várható élettartam) sokkal nagyobb megyék közti különbségek vannak, mint a nők között."
A férfi és a női test biológiai működését, genetikai adottságait a születéskor várható élettartamot befolyásoló tényezők szempontjából nem tudom megítélni; annyira sem, hogy véleményem legyen róla :)
Arra viszont van tippem, hogy mi lehet a nemek tekintetében a megyei eltérések egyik oka.
Azt írja a cikkben Pogonyi Csaba, hogy "az életminőséget sokféleképpen is lehet mérni, ezek közül az egyik legjobb a születéskor várható élettartam. Benne van ugyanis minden, ami meghatározza az életminőséget: jövedelmi helyzet, egészséges táplálkozás, stressz, egészségügyi rendszer, stb."
Ebből a jövedelmi helyzet okán inkább a férfiak vannak előnyben, 1-0 nekik. Az egészséges táplálkozásban a saját és az általam általánosnak gondolt vélekedés szerint a nők jobban odafigyelnek arra, hogy egészségesebben étkezzenek. Máris döntetlen, 1-1. Az egészségügyi rendszer felteszem egyformán elérhető a férfiak és a nők számára is, se pro se kontra nem hozhat sokat; 1,5-1,5. Viszont a nők inkább és korábban fordulnak orvoshoz, mint a férfiak; legyen 1,5-2,5. És itt következik a stressz, annak is a kezelése, a kezelés milyensége.
Ez annyira jobban megy a nőknek, annyira általánosan jól használt eszköz részükről a testi / lelki egészség megőrzéséhez, hogy függetlenné teszi a lakóhely országon belüli földrajzi elhelyezkedésétől, a megyéktől.
A férfiaknál ha olyan helyen élnek, ahol jobbak a jövedelmi viszonyok, ott kevesebb részükről a pénz hiánya miatti stressz vagy a sok pénz keresettel járó stresszt sok pénzzel jobban tudják gyógyítani :) Ahol kevesebb a pénz, amiatt stresszesebbek, és a nőkéhez képest alacsonyabb hatékonyságú stressz kezelő tudásukkal ennek meg is isszák a levét, sokszor szó szerint alkoholos italok formájában.
.
( forrás : A sorsod Borsod - várható élettartam a magyar megyékben; link )